Micelární voda

Jdu proti proudu dnešního trendu a přiznám se bez mučení, že je nemám ráda. Neříkám to jako nějakou pózu, mám je osobně vyzkoušené a mám možnost vidět dnes a denně co dokáží udělat s pletí. Mnohdy vidím suchou a podrážděnou pleť a stačí jen položit otázku – a jak se odličujete? A už vím, že uslyším – micelální vodou.

Pro koho je micelární voda vhodná?

Jsou vysněným produktem pro líné holky a ženy! Asi právě proto jsou tak populární a prodávané. Pro ty, které nutně potřebují ušetřit 30 vteřin a následně proflákat minuty a hodiny něčím jiným (zkontrolovat Instagram, Twitter a Facebook). Měla by nahradit odličovací mléko a tonikum. Ale nenahrazuje...

VÍTE JAK MICELÁLNÍ VODA FUNGUJE?

Micelární voda je v obecné rovině stejně stará jako tenzidy. Micely jsou vlastně shluky molekul tenzidů v prstenci, které uzavřou nečistoty dovnitř toho prstence. Graficky nebo jako animace, to vypadá skvěle! Ale nějak jsem jim po vyzkoušení stejně nepřišla na chuť. Micelárních vod jsem vyzkoušela sama několik od několika různých výrobců, v různých cenových kategoriích, pocit byl však vždy stejný – v mém případě zanesenější póry.

CO JSOU TY MICELY?

Když to trošku zjednoduším, tak micely jsou tenzidy. Ta tolik populární micelální voda je naše stará známá, používáme ji všichni léta a ani o tom nevíme. Nevěříte? Napustíte si občas vanu a milujete ty pěnové obláčky? Koupete se v micelární (tenzidové) koupeli, sprchový gel dělá něco podobného, prádlo pereme v pracím prášku (tenzidu) a v pračce vytvoříme micelární roztok, stejné je to s nádobím, podlahou či toaletou. ALE VŽDYCKY SPRCHOVÝ GEL OSPRCHUJETE, NÁDOBÍ NENECHÁVÁTE OSCHNOUT S PĚNOU A PRÁDLO PROJDE MÁCHÁNÍM A ŽDÍMÁNÍM. Tak proč na pleti si tato čistidla hýčkat?

NEMÁM RÁDA 2V1 

Obliba těchto vod je tak trochu jako boom na začátku 90. let u produktů na vlasy 2v1. Iluzi, že nám stačí jen jedna lahvička v koupelně a budeme mít úžasné vlasy, vytvářel hlavně marketing výrobců. Dnes máme v koupelně zcela běžně šampon, kondicionér a masku na vlasy.

KDY POUŽITÍ CHÁPU?

Kdysi jsem četla, že micelární voda byla zrozena právě pro tyto případy, když občas nemáme přístup k vodě. Pokud máte doma novorozence, protože jste nervózní z každé minuty navíc v koupelně a v hlavě si vytváříte katastrofické scénáře, co by se mohlo stát. Na cestování – na skautském táboru nebudete mít komfort jako doma v koupelně, pleť to týden přežije. Chodíte cvičit nebo plavat? Pak v stísněném prostoru a čase přijde taky vhod.

NIC NEVYHAZUJTE

Není mým cílem, aby jste teď běžela do koupelny a vyhodila micelární vodu do koše, jen ji pěkně uložte do cestovní taštičky, tam jí bude lépe. Nebo ji používejte opravdu jen na odlíčení očí a rtů a ty pak dočistěte jemným tonikem. Vy si přece zasloužíte mít v koupelně něco lepšího a vybavíte se odličovacím mlékem a tonikem.

 

Autorem původního článku je kosmetička Eva (https://www.predzrcadlem.cz/)

Kontakt

Kosmetika Jana Fučíková Žerotínova 99, Brandýs nad Orlicí +420 602 275 217 fucikova-jana@seznam.cz